Milli Eğitim Bakanlığı

Print

Milli Eğitim Bakanlığı

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Otizmli çocuklarımızın topluma katılımını desteklemekte ailenin rolü kadar eğitmenlerinin de rolü çok önemlidir. Eğitmenlerin sürekli yapılacak eğitimlerle güncel bilgilerle donatılmaları otizmli çorcuklarımızın eğitiminde büyük önem taşımaktadır.

Tohum Otizm Vakfı kurulduğu 2003 yılından beri yurt çapında yaklaşık 3.000 özel eğitim öğretmeni, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) eğitmenine ve öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içersinde eğitim vermiştir.

Tohum Otizm Vakfı Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı çalışmalarını yoğunlaştırmak amacı ile, 26 Haziran 2007 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik’in ve Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ruhi Kılıç’ın değerli katılımları ile bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Bu basın toplantısında “Otizmli Çocukların Eğitiminde İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır. Protokolün kapsamı; otizmli çocukların eğitsel değerlendirme ve tanılanmasında çalışan personel ile eğitiminde çalışan öğretmenler ve otizmli çocukların ailelerinin eğitimidir.

Otistik çocuklar eğitim merkezlerinde çalışan öğretmenlerin eğitimine yönelik olarak düzenlenecek eğitim faaliyetleri ile RAM’larda otizmli çocukların erken tanılanması amacıyla kullanılan M-CHAT ve CHAT ölçeklerinin kullanımlarına yönelik eğitimler, bu merkezlerde erken çocukluk dönemindeki otizmli çocukların ailelerinin eğitimi yoluyla eğitimin yapılandırılması olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili Genel Müdürlükleri ile alandaki çalışmalar devam etmektedir.