Otizm Platformu

Print

Otizm Platformu

 

OTİZM PLATFORMU

Çocuklarımızın tanılanması, tedavi süreçleri, okullar, yasalar, toplumla uyumları, entegre edilmeleri hep karşımıza sorun olarak çıkıyor.

Bizler yalnızlığı seçen yavrularımızla zaman içinde yalnız kaldığımızı üzülerek görüyoruz. İlk yılların normal psikolojik süreçlerini yaşarken sadece canan'ımızı ve can'ımızı düşünüyoruz. Mücadelelerimiz bireysel savaşlara dönüşüyor. Kendimize geldiğimizde YARIN endişemiz başlıyor. Bugünü yaşamak bile zorken bizden sonrası fikri bir şeyler yapmayı düşündürüyor. Birken birer STK oluyoruz. Ve görüyoruz ki bu bile toplumsal duyarlılığı artırmıyor, sorunlara hala kısmi(yerel) çözümler olabiliyor. Sesimizin hala cılız çıkıyor olması daha da güçlenmenin gerektiğini düşündürüyor.

İşte bu ana fikirler altında biz ülkemizdeki çeşitli illerde faaliyette olan;

ANOBDER: Ankara Otistik Bireyler Derneği, Ankara

ANTOBDER: Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği, Antalya

AsperDER: Asperger Sendromu ve Otizmle Hayat Derneği, İstanbul

BOÇED: Bursa Otistik Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği, Bursa

İLGİ: Otistik Çocukları Koruma Derneği, Ankara

KOÇDER: Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği, Kocaeli

KOÇAYDER: Konya Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Konya

OÇEYDER: Otistik Çocukları Eğitim ve Yaşatma Derneği, Edirne

ODER: Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği, İzmir

OMAD: Otizmle Mücadele Eden Aileler Derneği, İstanbul

Otistikler Derneği, İstanbul

OYAD: Otistik Çocuklarla Yaşam Derneği, İstanbul

OZDER: Otistik ve Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği, İzmir

ROMED: Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği, Rize

SAOBDER: Emiralem Sabahat Akşiray Otistik Bireyler Destekleme Derneği, İzmir

SOYDER: Sakarya Otizmle Yaşam Derneği,  Sakarya

TOÇOKDER: Tekirdağ Otistik Çocukları Koruma Derneği, Tekirdağ

TODEV: Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı, İstanbul

TOHUM OTİZM VAKFI: Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, İstanbul

İZEV: İstanbul Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı, Ankara

olmak üzere otizmle ilgili STK ,SİVİL TOPLUM GELİŞTİRME MERKEZİ nin desteği ile bir araya gelerek bu platformu oluşturduk.

Oluşturduğumuz bu platformda, Türkiye'de yaşayan otizmlilerin birer birey olarak kendilerini ifade edebilecekleri, teşhisin konulmasından itibaren kişisel gelişim olanaklarının, topluma tam entegrasyonlarının, yaşam güvencelerinin sağlandığı, bilimsel araştırmaların geliştirildiği, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir yaşamın gerçekleşmesine katkıda bulunmak VİZYONunu ve bu amaçların gerçekleşmesi, platforma üye olan derneklerin ortak sorunlarını çözmede katkıda bulunmak, üyeler arasında bilgi, deneyim, iletişim sağlamak, üyelerin güçlenmesi ve dayanışması için katkıda bulunmak MİSYONunu benimsedik.

Bu temel sorunlar çerçevesinde sizinde takdir edeceğiniz gibi bazı beklentilerimiz ve desteğe ihtiyacımız var. Öncelikli olarak otizmin tüm toplumda, her meslek grubunda tanınmasını sağlamak. Bu toplumsal entegrasyon demektir. Hastanede, okulda, lokantada, otobüste, sinemada, insanın olduğu her noktada tanınıyor ve anlaşılıyor olmak, bugün yaşadığımız sorunların çözümüdür. Acildir, zordur, köklü bir değişimdir. Ancak medya mensuplarının bize verecekleri destekle bunu sağlayacağımıza inanıyoruz.

Tohum Otizm Vakfı üyesi olduğu Otizm Platformu’nun aynı zamanda koordinatör STK’sı olarak 14 STK ve derneğin bir arada toplandığı çatı altında alandaki eksikliklerin giderilmesi için çalışmalarına devam etmektedir.