Antalyalı İş Kadınlarından Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’e “Yılın Annesi” Ödülü

Print
11/03/2016

Antalya İş Kadınları Derneği ANTİKAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile yılın girişimci, yılın akademisyeni ve yılın annesi kategorilerinde başarılı kadınlara ödül verdi. Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı ve 18 yaşında otizmli Cem Sezgin’in annesi Aylin Sezgin bu alanda yaptığı çalışmalar dolayısı ile “Yılın Annesi” ödülüne layık görüldü.

Kadınların iş hayatında, sosyal ve siyasi alanda etkinliğini sağlamak, toplumda kadının konumu ve statüsünü yükseltmek amacı ile çalışan Antalyalı İş Kadınları Derneği, 10 Mart 2016, Perşembe günü yapılan ödül töreni ile yılın başarılı kadınların ödüllerini verdi.

Ödül törenine Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Tevfik Türel, Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, kamu kurumu temsilcileri ve Antalya’nın önde gelen iş kadınlarının katıldı.

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, otizmli çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılması amacıyla kurduğu vakfın çalışmaları, il il dolaşarak verdiği seminerlerle ailelere ve eğitmenlere kendi otizm hikâyesini anlatması ve 18 yaşındaki otizmli oğlunun hayata katılması için verdiği mücadeleden dolayı yılın annesi seçildi.

Törende kendi otizm yolculuğunu anlatan Aylin Sezgin “ Otizm zorlu bir mücadele ama çaresiz değiliz. Bugün dünyada her 20 dakikada bir çocuk tanısı alıyor ve bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Otizmin bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun ve sürekli eğitim. Türkiye’de eğitim ve sağlık hizmeti bekleyen 0-18 yaş arası 352.000 otizmli çocuk ve gencimiz var.  Vakıf olarak çeşitli projelerimizle daha çok çocuğun eğitim hizmetlerinden faydalanması için çalışırken bir yanda da farkındalık kampanyaları ve savunu faaliyetleri yapıyoruz. Bu çabamızın beğenilip ödüllendirilmesi beni çok mutlu etti. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.