"Bağımsızlığıma Yol Verin" Projesi

Print
04/07/2013
Bağımsızlığıma Yol Verin
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının faydalanıcı olduğu ve Avrupa Birliği'nin finanse ettiği Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonu Hibe Programı kapsamında başvuru yapılan “Bağımsızlığıma Yol Verin” projesi kabul edilmiştir. 
 
ZİÇEV ile işbirliği içerisinde yürütülecek projeyle hedeflenen, gelişimsel bozukluğu olan (zihin engelli ve otizmli) bireylerin toplumsal entegrasyonunda esas olan temel yaya becerilerini kazanmaları için destekleyici eğitim materyalleri hazırlamak ve trafikte farklı özelliklerde bireylerin bulunduğu konusunda toplum düzeyinde farkındalık yaratmaktır.
 
Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu özel eğitim uzmanları otizmli çocuklara yaya becerilerinin öğretilmesi amaçlı öğretim programını geliştireceklerdir. Yaya kaldırımı kullanma, trafik ışığının olduğu veya hiçbir kolaylaştırıcının olmadığı durumlarda karşıdan karşıya geçme ve üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerilerini içeren bir video rehber hazırlanacak ve bu rehberin İstanbul kapsamında eğitim kurumlarına dağıtımı yapılacaktır. Böylece yaya becerilerinin öğretimi konusunda ulaşılabilir ve yaygınlaştırılabilir bir kaynak ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.