Otizmli Çocuklar Bu Bayramda Sizden Eğitim Desteği Bekliyor

Print
09/09/2016

Bu bayram otizmli çocuklara eğitim desteği vermeye ne dersiniz? Onlar, bayramlarda harçlık yerine, ilgi istiyor. Işıklı ayakkabı yerine, sevgi istiyor. Uzaktan kumandalı araba yerine, eğitim desteği bekliyor. Onlar belki de ileride o arabaları üreten mühendislerden biri olacaklar. Ancak bunun tek çaresi var, yoğun ve sürekli eğitim desteği. Gelin siz de bu bayram otizmli çocuklarımıza bağışta bulunun, iyileşmeleri için tek tedavi yöntemi olan eğitimlerine katkınız olsun.

 

Günümüzde her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor, her 20 dakikada bir çocuk otizm tanısı alıyor. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen bir gelişimsel farklılık olan otizm, erkek çocuklarda, kızlardan 4 kat fazla oranda görülüyor. Bilimsel araştırmalar, otizmin görülme sıklığının çok büyük bir hızla arttığını ortaya koyuyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine otizm tanısı konarken, bu oran günümüzde 68 çocukta bire kadar yükseliyor.

 

Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 29.782’dir. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir.

 

Tek tedavi yöntemi: Erken Tanı ve Sürekli Eğitim

Din, dil, ırk, sosyal statü ayırt etmeyen otizmin, günümüzde bilinen tek tedavisi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitimdir. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkları kalmadığını gösteriyor.

 

Gelin Geleceklerini Birlikte Aydınlatalım

Bugüne kadar bağışlarla 98.000’in üzerinde otizmli çocuk ve ailenin hayatında fark yarattıklarını belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, eğitim desteği bekleyen yüzlerce çocuk ve gencimize şu sözlerle dikkat çekiyor; “Ne kadar çok çocuğumuza eğitim bursu sağlayabilirsek onların geleceği için o kadar umutlu olabiliriz. Çünkü otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, tek çaresi, tek ilacı eğitim. O yüzden otizmli çocuklara verebileceğiniz en büyük destek onların eğitim alabilmelerine fırsat vermektir. “

 

Destek Olmak İçin:

 

Siz de, otizmli çocuklarımızın eğitimine destek olmak için Akbank, Garanti ve Yapı Kredi Bankaları 5055 numaralı hesaba dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz. Yine tüm operatörlerinden, TOHUM yazıp 5290’a SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. Her türlü desteğiniz için bize www.tohumotizm.org.tr adresinden ve 0212 244 75 00 no’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Tohum Otizm Vakfı’na yapacağınız her türlü katkı çocuklarımızın umut ettiğimiz gelecekleri için çok önemli bir adım olacaktır.