Bilgi Yaprakları

Print
Tohum Otizm Portalı

 

Tohum Otizm Portalı otizmin özelliklerine, otizmli çocuklarla evde erken müdahale çalışmaları yürütmeye, otizmli çocukların davranış sorunlarıyla başa çıkmaya ve otizmli çocukları yaşamın diğer aşamalarına hazırlamaya yönelik 5 bölüm ve 20 modül yer almaktadır. Her bir modül işlevsel bilgilerden, örnek videolardan, çeşitli etkinliklerden ve sınama sorularından oluşmaktadır.

Portaldan anne-babaların ve diğer aile üyelerinin, okul öncesi eğitimcilerin, ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ve konuyla ilgilenen tüm bireylerin yararlanmaları hedeflenmektedir. Portaldan yararlanmak isteyenler ücretsiz olarak portala üye olarak modüllere ulaşabilirler.  

 

Tohum Otizm Portalı Bilgi Yaprağı

Tohum Otizm Vakfı

 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, ‘otizm ve yaygın gelişim bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinde kurulmuştur.  

 

Tohum Otizm Vakfı Bilgi Yaprağı

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu

Yoğun özel eğitim hizmetleri, otistik özellik gösteren çocuklara haftada en az 25-40 seans süreyle sunulan sistematik eğitim çalışmalarını kapsar.

 

Tohum Otizm Vakfı’nda yürütülen yoğun özel eğitim hizmetleri, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede 40 yılı aşkın süreli bir geçmişi olan uygulamalı davranış analizi (ABA-Applied Behavior Analysis) modeline dayalıdır. Uygulamalı davranış analizi, otistik özellik gösteren çocuklara yönelik bilinen en etkili öğretim uygulamalarından oluşur.

 

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Bilgi Yaprağı