Bağımsızlığıma Yol Verin (2013)

Print
“Bağımsızlığıma Yol Verin” Projesi 
 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu ve Avrupa Birliği'nin finanse ettiği Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonu Hibe Programı kapsamında Give Way to My Independence-Bağımsızlığıma Yol Verin Projesi yürütülmüştür. Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ile işbirliği içerisinde yürütülen proje ile birlikte, gelişimsel bozukluğu olan (zihin engelli ve otizmli) bireylerin toplumsal entegrasyonunda esas olan temel yaya becerilerini kazanmaları için destekleyici eğitim materyalleri hazırlamak ve trafikte farklı özelliklerde bireylerin bulunduğu konusunda toplum düzeyinde farkındalık yaratmaktır.

Proje kapsamında Tohum Otizm Vakfı özel eğitim uzmanları tarafından otizmli ve zihin engelli bireylere temel yaya becerileri öğretimi eğitim müfredatı geliştirilmiştir. Yaya kaldırımı kullanma, trafik ışığının olduğu veya hiçbir kolaylaştırıcının olmadığı durumlarda karşıdan karşıya geçme ve üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerilerini içeren bir video ve eğitim uygulama rehberi hazırlanmıştır. DVD formatında hazırlanan eğitim videosu ve eğitim uygulama rehberi tüm Türkiye’deki İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderilmiş; aynı zamanda İstanbul kapsamındaki kaynaştırma okullarına dağıtılmıştır. Böylece yaya becerilerinin öğretimi konusunda ulaşılabilir, yaygınlaştırılabilir ve sürdürülebilir bir kaynak ortaya çıkarılmıştır.

Proje kapsamında eğitim faaliyetlerine ek olarak trafikte araç kullananlara yönelik bir farkındalık kampanyası hazırlanmıştır. Farkındalık kampanyası ile trafiği yoğunlukla kullanan bireylerde, özellikle de araç sürücülerinde yolları, farklılıkları olan kişilerle birlikte kullanıldığı bilincinin oluşmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Farkındalık kampanyası kapsamında araç etiketleri ve broşürler hazırlanmış olup, yapıştırılmak üzere trafikte yer alan araçlara dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Kampanya boyunca 1 basın toplantısı, 2 STK paylaşım toplantısı, 3 kampanya toplantısı ve 1 kapanış toplantısı gerçekleştirilmiştir. Farklı paydaşlar ile bir araya gelinerek düzenlenen toplantılar ile farkındalık kampanyasının kapsamının genişletilmesine katkı sağlanmıştır. Ayrıca proje kapsamında biri oyuncu Burçin Terzioğlu, biri Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan, ikisi Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencileri tarafından olmak üzere toplam 4 radyo spotu seslendirilmiş ve çeşitli radyolarda yayınlanarak farkındalık kampanyasının yaygınlaştırılması sağlanmıştır. 

Temel Yaya Becerileri Öğretimi Uygulama Rehberini indirmek için lütfen tıklayınız.

Temel Yay Becerilerinin Öğretimi Eğitim Videosunu izlemek için lütfen tıkalyınız. 

 

Farkındalık Kampanyası Radyo Spotları;

Burçin Terzioğlu; 

http://www.youtube.com/watch?v=pCz7JCUeamU&list=UUq5SG7DTyo4qphbQWrk1IuQ

Cezyir Doğan; 

http://www.youtube.com/watch?v=pEwVLjqFUxQ&list=UUq5SG7DTyo4qphbQWrk1IuQ

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Öğrencisi Ezgi; 

http://www.youtube.com/watch?v=6W0gbkzUFLk&list=UUq5SG7DTyo4qphbQWrk1IuQ

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Öğrencisi Ali İhsan;

http://www.youtube.com/watch?v=elZxucuHPck&list=UUq5SG7DTyo4qphbQWrk1IuQ

 
17 Nisan  2014 "Bağımsızlığıma Yol Verin" Projesi Farkındalık Kampanyası Basın Toplantısı 
Otizmli ve zihinsel engelli bireylerin yaya becerilerini kazanmalarının önemine değinen ve bu konuda yapılan eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Tohum Otizm Vakfı Başkan yardımcısı Aylin Sezgin; ““Bağımsızlığıma Yol Verin” projemizin otizmli çocuklarımızın toplumda bağımsız birer birey olarak yaşamaları için çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Çocuklarımızın aileleri ile rahat ulaşım sağlamalarına olanak sağlayacak projemizde kampanyamızın sesi ve yüzü olan Burçin Terzioğlu’na ve projede işbirliği yaptığımız tüm kurumlara çocuklarımız adına teşekkür ederim.” derken, trafikte farklı özellikte bireylerin bulunduğu konusunda toplum düzeyinde bir farkındalık yaratmak gerektiğinin altını çizen Burçin Terzioğlu; “Otizmli ve Zihinsel engelli çocuklarımızın trafikte yaşadığı sorunları azaltmak için trafikte hep birlikte fark edelim. Herkesin trafikte eşit ve güvenli olması için “Bağımsızlığıma Yol Verin” kampanyasını destekliyorum” dedi.  Tohum Otizm Vakfı öğrencisi Ezgi’nin “Trafikte benim de eşit ve güvenli şekilde yolculuk edebilmem için farkında olun“ sözleri ise duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu.“
 
 
 
 
 
 
14 Ağustos Kapanış Toplantısı

Tohum Otizm Vakfı ve ZİÇEV İşbirliği ile Yürütülen “Bağımsızlığıma Yol Verin” Projesini Tamamladı

Tohum Otizm Vakfı ve ZİÇEV işbirliği ile gerçekleşen “Bağımsızlığıma Yol Verin” projesi kapanış basın toplantısı 14 Ağustos günü Martı İstanbul Oteli’nde gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi hibe programı kapsamında yürütülen projenin kapanış basın toplantısında proje sonuçları ve hazırlanan eğitim programları ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Yapılan açılış konuşmasının ardından otizmli ve zihinsel engelli bireylerin yaya becerilerini kazanmalarının önemine değinen ve bu konuda yapılan eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu Müdürü ve Eğitim Direktörü Sayın Prof. Dr. Binyamin Birkan ““Bağımsızlığıma Yol Verin” projemiz ile temel yaya becerilerinin kazandırılması ile otizmli çocuklarımız ve aileleri daha güveli ve rahat ulaşım sağlayabilecekler. Tohum Otizm Vakfı’nın otizmli çocuklarımızın topluma kazandırılmaları yönündeki faaliyetleri kapsamında çok değer verdiğimiz projemizde bizlere destek veren tüm kişi ve kurumlara çok teşekkür ederiz” derken,  projenin farkındalık kampanyasının sesi olan Burçin Terzioğlu ilettiği mesajında “Toplumda her birey temel yaşam hakları bakımından eşittir, özel gereksimi olan çocuklarımıza bu imkânları sunmak hepimizin görevi” dedi.

“Trafikte Fark Ediyoruz” Farkındalık Kampanyası

Trafikte araç kullanan sürücülere yönelik gerçekleştirilen farkındalık kampanyası kapsamında 12.950 adet araç etiketi dağıtımı gerçekleştirilmiş ve Burçin Terzioğlu, Cezayir Doğan ve Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencilerinin seslendirdiği radyo spotları ulusal ve yerel radyolarda yayınlanmıştır. Proje broşürlerinin dağıtılması ile devam eden farkındalık kampanyası kapmasında “Trafikte Fark Ediyoruz” teması işlendi.

Tohum Otizm Vakfı Projeler Koordinatörü Sayın Özgül Gürel, “Toplumsal katılımın sağlanması ve yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında desteklenen projemiz örnek uygulama teşkil ediyor. Avrupa Birliği’nden finanse edilen projemizin devamlılığını sağlamak, eğitim rehberi ve eğitim videosunu tüm eğitimcilere ulaştırmak, farkındalık çalışmalarını sürekli kılmak hedefimizdir.” dedi.

Eğitim Uygulama Rehberi ve Eğitim Videosu Hazırlandı

Proje kapsamında oluşturulan radyo spotları ile toplumsal düzeyde farkındalık yaratılırken, Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu ve ZİÇEV’de oluşturulan trafik parkurlarında otizmli çocukların trafik yaya becerileri geliştirilmesi için eğitimler verildi. Yaya kaldırımı kullanma, trafik ışığının olduğu veya hiçbir kolaylaştırıcının olmadığı durumlarda karşıdan karşıya geçme ve üst geçit kullanarak karşıdan karşıya geçme becerilerini içeren bir video ve eğitim uygulama rehberi Tohum Otizm Vakfı uzmanları tarafından hazırlandı. 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul kapsamındaki eğitim kurumlarına dağıtımları başlayan ve eğitimcilerin kullanımına sunulan temel trafik berilerinin öğretimi eğitim programına ayrıca online olarak tüm eğitimciler erişim sağlayabiliyorlar. Hazırlanan eğitim uygulama rehberi ve eğitim videosul ile aynı zamanda yaya becerilerinin öğretimi konusunda ulaşılabilir ve yaygınlaştırılabilir bir kaynak ortaya çıkarılmıştır.

ZİÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ayşim Akurgal “Otizmli ve zihinsel engelli çocuklarımızın bağımsız birer birey olarak toplumda yer alabilmeleri adına önemli bir gereksinimi destekleyen projede Tohum Otizm Vakfı ile bir arada olmaktan mutluluk duyduk.” dedi.