Tohum Otizm Vakfı, Otizm Eğitim Semineri İzmir’deydi

Print
15/02/2016

Tohum Otizm Vakfı ve Anadolu Otizm Vakfı, 12 Şubat 2016 günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’nda İzmirli aileler ve eğitimciler için ücretsiz otizm eğitim semineri düzenlendi. Garanti Bankası’nın sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi tarafından gerçekleştirilen seminere İzmirli otizmli çocuk aileleri ve özel eğitim alanında çalışan eğitimciler katıldılar.

 

Gerçekleştirilen eğitimde Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin Tohum Otizm Vakfı ve faaliyetlerini anlatırken, Sürekli Eğitim Birimi Koordinatörü Deniz Yılmaz ise otizmli çocuklara yeni beceri ve davranış kazandırma, otizmli çocuklarda görülen problem davranışlarla baş etme stratejileri ve otizmli çocuklar için ev programı geliştirme konularında eğitim verdi.

 

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel farklılık olan otizmin son yıllarda görülme oranı büyük bir hızla artıyor ve günümüzde her 68 çocuktan birisi otizm riski ile doğuyor. Din, dil, ırk, sosyal statü ayırt etmeyen otizmin tek ilacı ise, eğitim. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile haftada en az 30 saat kendi ihtiyaçları doğrultusunda bireyselleştirilmiş eğitim alan otizmli çocukların yaklaşık yarısında, otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük bir gelişim kaydediliyor ve ergenlik çağına geldiklerinde diğer akranlarından farkı kalmayabiliyor.

 

Eğitimin önemi ve yöntemleri konusunda bilgilendirme için yapılan seminerde İzmirli ailelere,  otizmli bireylerde görülen problem davranışlarla başa çıkma stratejileri ve otizmli çocuklar için etkinlik çizelgeleri ve Tohum Otizm Vakfı mobil uygulamaları ile eğitim portalı hakkında bilgi verildi.

 

Ailelere ücretsiz eğitim kiti dağıtıldı.

Otizmli çocukların erken tanılarının konulması, özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılarak topluma kazandırılmaları konusuna öncülük edilmesi ve bu hizmetlerin ulusal düzeyde yaygınlaştırılması için çalışan Tohum Otizm Vakfı, panele katılan otizmli çocuk ailelerine ücretsiz olarak kitapçıklar ve otizm eğitim kiti dağıttı.

 

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin seminerin açılış konuşmasında kendi otizm yolculuğunu ve Vakfın çalışmalarını anlatarak “Her 68 çocuktan birisinin otizm riski ile dünyaya geldiği günümüzde ailelerin ve eğitimcilerin doğru bilgilere ulaşması son derece önemli. Tohum Otizm Vakfı olarak başlattığımız eğitim seminerlerimizle tüm Türkiye’ye otizmin günümüzde bilinen tek çaresinin, sürekli ve yoğun özel eğitim olduğunu anlatıyoruz. 2003 yılından beri edindiğimiz tecrübelerimizi, bilgilerimizi tüm dünyada kabul edilen eğitim yöntemlerini il il dolaşarak aktarmak istiyoruz. Bu amaçla İzmir’de olmaktan ve gördüğümüz ilgiden dolayı çok mutluyuz.” dedi.