Çocuğum Büyüyünce Anne Diyebilsin Yeter

Print
06/05/2016

 

 

Tohum Otizm Vakfı, otizmli çocuklarda erken tanı ve eğitimin önemine dikkatleri çekmek için hazırladığı “Çocuğum Büyüyünce” kampanyasında otizmli çocukların annelerinin hayallerine yer veriliyor. Kampanya, otizmli çocukların eğitimine verilecek destekle, annelerin kurduğu hayallerin çok uzakta olmadığını anlatıyor.

 

Otizmli çocukların annelerine verilecek en güzel hediye, çocuklarının geleceği

 

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen bir gelişimsel farklılık olan otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde doğan her 68 çocuktan birisi için konuluyor. Otizmin görülme sıklığından hareketle Türkiye için yapılan nüfus projeksiyonuna göre ülkemizde yalnızca 0-18 yaş grubu arasında halen yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve genç eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için bekliyor. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinin ise topluma kazandırılabilmeleri mümkün oluyor.

 

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer yaptığı çağrıda “Her annenin çocuğu için hayalleri vardır. Otizmli çocukların annelerinin de... Bu hayallerden bahseden “Çocuğum Büyüyünce” kampanyamızla; otizmli çocuklara verilen destekle, annelerin kurduğu hayallerin çok uzakta olmadığını anlatmak istedik. Tohum Otizm Vakfı; erken tanı ve eğitimle, otizmli çocuk annelerinin hayallerinin gerçekleşmesi için desteğinizi bekliyor. “TOHUM” yazıp “5290”a mesaj atarak bu anneler gününde otizmli çocuk annelerine çok anlamlı bir hediye verebilirsiniz.” dedi.