Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, Otizm Eğitim Seminer ve Atölyeleri Kars’ta!

Print
16/10/2016

Tohum Otizm Vakfı’nın, Garanti Bankası sponsorluğunda faaliyet gösteren Sürekli Eğitim Birimi, yeni eğitim-öğretim yılının ilk eğitimlerini 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde Kars’ta gerçekleştirdi. Kafkas Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Kars Otistik ve Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen eğitimlere, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’in yanı sıra ilk kez eşi Ömer Faruk de katılarak, bir babanın gözünden otizmi anlattı. Aylin Sezgin ve Ömer Faruk Sezgin’in, ikiz çocuklarından biri olan Cem’in otizmle mücadelesine dair deneyimleri diğer ailelere de örnek niteliğindeydi.

Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, otizmli çocuk aileleri ve öğretmenlerine yönelik ücretsiz olarak düzenlediği eğitimleri ile bu Karst’taki aile, eğitimci ve öğretmen adaylarıyla buluştu. Açılış konuşmaları Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Selçuk Ural ve Kafkas Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali İbrahim Can Gözüm tarafından yapılan etkinlik, 17-18 Ekim tarihlerinde Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin de açılışta yaptığı konuşmada, otizm hakkında çarpıcı bilgi ve veriler paylaştı. Otizmin görülme sıklığının günümüzde çok büyük bir hızla arttığını ve her 68 çocuktan 1’inin otizm riski ile dünyaya geldiğini belirten Sezgin, ülkemizde 0-18 yaş yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimiz olduğunu, bu çocuklarımızdan 29.782’sinin ise eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için beklediğini söyledi.

Ülkemizde özel eğitim bölümü olan 64 üniversitede toplam 250 öğretim elemanının görev yaptığını belirten Sezgin, halen 7.000 özel eğitim öğretmeni açığı olduğunu ve bu açığın mevcut kapasite ile kapanmasının oldukça güç olduğunu da sözlerine ekledi. Özel eğitim öğretmeni eksikliğinin öngörülememesi ve gereken önlemlerin alınmamış olması nedeniyle kısa ve orta vadede sorunun çözümünün zorlaştığını belirten Sezgin, ülkemizde otizmli çocukların eğitimi konusunda ivedilikle yeni önlemler alınması gerektiğinin de altını çizdi. Aylin Sezgin’in eşi Ömer Faruk Sezgin de ikiz çocuk sahibi bir baba olarak, çocuklarından birinin otizmle verdiği mücadelede yaşadıklarını ve hislerini tüm açıklığıyla aile ve öğretmenlerle paylaştı.

Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi Koordinatörü Deniz Yılmaz’ın ‘Otizmli Çocuklara Yeni Beceri ve Davranış Kazandırma’, ‘Öz Bakım Becerilerinin Öğretimi’, ‘Problemli Davranışlarla Başa Çıkma Stratejileri’ konularında eğitim verdiği ve katılımın oldukça yüksek olduğu seminerde, atölye katılımcılarına katılım belgesi de verildi.