Bahar Şenliklerimiz

Print
2004

 “1. OTİSTİK ÇOCUKLARLA ELELE BAHAR ŞENLİĞİ”

TOHUM Otizm Vakfı, "Otistik Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği'ni 10.06.2004 Perşembe günü Rasathane İlköğretim Okulu'nda düzenlemiştir. "Otistik Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği"ne Rasathane İlköğretim Okulu öğrencileri, öğretmenleri, anne babaları ve otistik çocuklar katılmıştır. Sponsor olan firmaların gönderdiği yiyecek ve içeceklerin ikram edildiği bu aktivitede, Family Educational Services'ın düzenlemiş olduğu animasyon gösterileriyle otistik çocuklar ve diğer çocuklar birbirleriyle kaynaşarak güzel ve eğlenceli bir gün geçirmişlerdir.

Tohum Otizm Vakfı düzenlemiş olduğu Bahar Şenliği ile kaynaştırma eğitiminin en güzel örneklerinden biri olan Rasathane İlköğretim Okulu yöneticilerini ve öğretmenlerini bu konuda motive etmeyi amaçlayarak, Rasathane İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilen kaynaştırma eğitiminin ülkemizdeki diğer okullara da örnek teşkil etmesi gerekliliğini kamuoyuna duyurmak istemiştir.

Tohum Vakfı olarak, "Otistik Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği'ne ev sahipliği yapan Rasathane İlköğretim Okulu'na ve Bahar Şenliği'nin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan tüm sponsor firmalara teşekkür ederiz.

10.06.2004 Bahar Şenliği Sponsor Firmalar

• Alfa Yayınları

• Algida                                            

• Arkadaş Pasta ve Çiçek             

• Aslıhan Ersu

• Aspak Gıda

• Caka Toys                                    

• Coca Cola

• Cuısıne Catering                  

• Çelebi Catering

• Davet Catering                            

• Dimes

• Divan Group                                

• ETİ

• Family Educational Services         

• Fatih Branda                      

• Gezi Pastaneleri                          

• Haribo

• Joker Maxi Toys                           

• Kafkas                                           

• Koska

• Kök Yayıncılık                              

• Kristal Kola

• Mavi Bulut Yayınları                   

• Morı Group Catering

• Payti Organizasyon Turizm Oyuncak ve Toplu Yiyecekler

• Pencere Sağlık Eğitim Yayınc.

• Sahan Restaurant

• Tat Konserveleri                          

• Tu ta Bakery                      

• Turuncu Turizm

• Ülker

• VIP Turizm Pirinçcioğlu

2005

 “2. OTİSTİK ÇOCUKLARLA ELELE BAHAR ŞENLİĞİ”

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı olarak; sınıf açmış ve kaynaştırma  eğitimine başlamış okulları teşvik etmek, kaynaştırma eğitiminin yeterli ( normal ) çocuklarla otistik çocukların birlikte eğitim almalarının gerektiğinin önemini kamuoyuna duyurmak, özverili çalışmalar sonucunda otistik çocuklar için okul açmış (OÇEM) müdür, öğretmen ve okul personelini motive etmek amacıyla her sene geleneksel olarak düzenlenecek olan “Otistik Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”nin ikincisi 2 Haziran 2005 tarihinde gerçekleştirildi. Bu şenlik otistik çocukların yeterli ( normal ) çocuklarla birlikte kaynaştırma eğitimi aldıkları, Kağıthane İstanbul Otistik Çocuk Eğitim Merkezi’nde saat 11.00 – 15.00 arasında gerçekleştirildi. Bahar Şenliğine bu okulun öğrencileri, öğretmenleri, aileleri ve İstanbul’da bulunan diğer okullardaki (OÇEM) öğrenciler, öğretmenler ve aileler davetli olarak katılmıştır.

2.06.2005 Bahar Şenliği Sponsor Firmalar

·         Çelebi catering Arkadaş Pasta Ve Çiçek

·         Turuncu Turizm Coca Cola

·         Ülker Dj

·         Algida Dimes Meyvasuları

·         Cuısıne Catering Morı Group

·         Davet Catering Sahan Catering

·         Kafkas Haribo

·         Eti Cook Book(Sn Turizm)

·         Mavi Bulut Yayınları Alfa Yayınları

·         Pencere Yayınevi Tu Ta

·         Divan Group Aslı Ersu

·         Necmi Rıza Çiçekçilik

 

2006

 “Tohum Otizm Vakfı’ndan 3. Otizmli Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği”

Otizmli çocukların, erken tanı ve eğitimini destekleyerek onları topluma kazandırmayı hedefleyen Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı’nın (TOHUM Otizm Vakfı), ilkini 2004 yılında gerçekleştirdiği “3. Otizmli Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği”, 1 Haziran Perşembe günü Seyrantepe Atatürk İlköğretim Okulu’nda düzenlendi. Şenliğe İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Tohum Otizm Vakfı Kurucu ve Başkanı Mine Marin, Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Hizmetleri Bölümü Şube Müdürü Halis Kuralay ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Bölümü Şube Müdürü GünerErgenç katıldı.

Otizmli çocuklara, normal gelişim gösteren çocuklarla birlikte eğitim veren ve kaynaştırma eğitimini uygulayan ilköğretim okullarının çalışmalarına destek olmak ve bu okulların personelini motive etmek amacıyla gerçekleştirilen şenliğe, Seyrantepe Atatürk İlköğretim Okulu’nun bin 100 öğrencisi ve Tohum Otizm Vakfı’na kayıtlı otizmli çocuklar katıldı. Ailelerin ve çevre okullardaki öğrencilerin de davetli olduğu etkinlik, yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla büyük bir şölene dönüştü.

Kaynaştırma eğitiminin önemi

Otizmli çocuklar için kaynaştırma eğitiminin büyük önem taşıdığını vurgulayan Tohum Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mine Narin, otizmli çocukların, yeterli arkadaşlarıyla birlikte kaynaştırma eğitimine devam etmelerinin, onlara doğru davranışları öğrenme ve taklit etme olanağı sağladığını belirtti. Mine Narin, şunları söyledi:

“Otizmli çocukların, kaynaştırma eğitimiyle yeterli çocuklarla birlikte eğitim almaları ne kadar önemli ise, yeterli çocukların, engelli çocuklarla birlikte kaynaştırma eğitimi almalarının da önemi çok büyük. Çünkü yeterli çocuklar engelli arkadaşlarıyla birlikte eğitim aldıklarında, toplumda farklı bireylerin ve farklı ihtiyaçların olduğu bilinciyle büyüyecekler. TOHUM Vakfı olarak, ancak bu şekilde duyarlı bireyler yetiştirilebileceğine ve o zaman geleceğe daha güvenle bakabileceğimize inanıyoruz. Ülkemizde bugün 0–14 yaş arasında bulunan 80 bin otizmli çocuktan sadece 650’si eğitim alabilmektedir. Otizmli çocukların eğitiminde 1999-2000 senesinde yeterli çocukların otizmli çocuklarla bir arada eğitim aldığı “kaynaştırma”ya geçilmiş ancak eğitim nitelik ve nicelik açısından çok yetersiz kalmıştır. Bu şenlikte “kaynaştırma eğitimi”nin önemini kamuoyuna aktararak bu imkandan yararlanamayan otizmli çocukların eğitim alma haklarına destek olmak istiyoruz. Bu kapsamda da şenliği, “kaynaştırma eğitimi” veren örnek okullardan biri olan Seyrantepe Atatürk İlköğretim Okulu’nda gerçekleştiriyoruz.”

01.06.2006 Bahar Şenliği Sponsor Firmalar

·         Algida Arkadaş Pasta Ve Çiçek

·         Aslı Ersu Ca-Ka Toys Eğitim Araçları

·         Caner Karaca Coca Cola

·         Çelebi Caterıng Davet Caterıng

·         Dimes Meyve Suları Doğuş Ses Müzik

·         Eti Pazarlama A.Ş Famıly Educatıonal Servıces

·         Fatih Branda Fresco Sandviç

·         Gezi Pastaneleri Gözcü Organizasyon

·         Haribo Şekerleri Kafkas Pasta Şekerleme A.Ş.

·         Pencere Yayınevi Power Group

·         Seray Sezer Tu Ta Gayrettepe

·         Turuncu Turizm Yavuz Pastanesi

 

2007

TOHUM OTİZM VAKFI’NIN GELENEKSEL“OTİZMLİ ÇOCUKLARLA ELELE” BAHAR ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Tohum Otizm Vakfının bir gelenek haline gelen ve oldukça renkli geçen “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” 2007 yılında  5 Haziran Salı günü 100. Yıl Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Haziran 2007
Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluk sorunu olan çocukların toplum tarafından kabul edilmesi ve gerekli imkânların sağlanmasını amaç edinen ve yıllardır bu konudaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Tohum Otizm Vakfı’nın düzenlediği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”, 5 Haziran Salı günü Gaziosmanpaşa’daki 100. Yıl Otizmli Çocuklar Eğitim Merkezi’nde yapıldı.

Okul öğrencileriyle otizmli öğrencilerin kaynaşmasında önemli bir rolü olan ve çocukların hep birlikte çeşitli aktivitelere katılıp gönüllerince eğlendiği bahar şenliğine eğitim merkezi ve Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim gören çocuklarla birlikte bu yıl yaklaşık 300’den fazla öğrencinin eğitmenleri ve ailelerinin de katılımı ile gerçekleştirildi.

 05.06.2007 Bahar Şenliği Sponsor Firmalar

  • Family Educational  Services (Yüz boyama)
  • Algida
  • TUTA
  • ETİ
  • Fresco sandivç
  • Dimes
  • Cuisine catering

 

2009

Geleneksel Tohum Otizm Vakfı "Otizmli Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği

“Otizmli  Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”nde bu yıl çeşitli aktivitelerinin yanı sıra bir kermes de düzenlenecek. Animasyon ekibinin eğlenceli şovları ve palyaçolarla renklenecek, birbirinden leziz ikramlara tatlanacak şenlik, 11 Haziran Perşembe günü 11.00-16.00 saatleri arasında devam etti.

Tohum Otizm Vakfının bir gelenek haline gelen ve oldukça renkli geçen “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” bu sene 11 Haziran Perşembe günü tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde gerçekleştirildi.

Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluk sorunu olan çocukların toplum tarafından kabul edilmesi ve gerekli imkânların sağlanmasını amaç edinen ve yıllardır bu konudaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Tohum Otizm Vakfı’nın düzenlediği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” 11 Haziran Perşembe günü Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde yapıldı.Starbucks Coffee, Eti, Panda Dondurma, Namlı Kebap, Tatlıcı Tombak, Sütaş, Gezi İstanbul Pastaneleri gibi önemli firmaların da destek verdiği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”nde bu yıl çeşitli aktivitelerinin yanı sıra bir kermes de düzenlendi.  

Otizmli öğrencilerin kendi akranları ile kaynaşmasında önemli bir rolü olan ve çocukların hep birlikte çeşitli aktivitelere katılıp gönüllerince eğlendikleri bahar şenliğine, Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim gören çocuklarla birlikte çevre okul öğrencilerinin de katıldı.  

 

2010

TOHUM OTİZM VAKFI’NIN GELENEKSEL “OTİZMLİ ÇOCUKLARLA ELELE”

BAHAR ŞENLİĞİ’NDE KEYİFLİ ANLAR YAŞANDI

Tohum Otizm Vakfı’nın bir gelenek haline gelen ve oldukça renkli geçen “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” bu sene 11 Haziran Cuma günü Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde gerçekleşti.

Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluk sorunu olan çocukların toplum tarafından kabul edilmesi ve gerekli imkânların sağlanmasını amaç edinen ve yıllardır bu konudaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Tohum Otizm Vakfı’nın düzenlediği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” 11 Haziran Cuma günü Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde yapıldı. Bu yıl Bahar Şenliği’ne Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu öğrencilerinin yılsonu gösterileri de ayrı bir renk kattı.

Otizmli öğrencilerin kendi akranları ile kaynaşmasında önemli bir rolü olan ve çocukların hep birlikte çeşitli aktivitelere katılıp gönüllerince eğlendikleri bahar şenliğinde, Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim gören çocukların yanı sıra çevre okullardan öğrencilerde katılım gösterdiler.

Starbucks Coffee, Barilla Makarnaları, Tuta Kurabiye, Pınar ve Tat Grup gibi önemli firmaların da destek verdiği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”nde, çeşitli aktivitelerin yanı sıra kermes de düzenlendi. Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda eğitim alan öğrencilerin yaklaşık olarak bir yıldır hazırlandıkları yılsonu gösterilerinin sergilendiği şenliğe otizmli çocuk aileleri, Yönetim kurulu, kurucular ve kurulduğu yıldan bu yana destek veren gönüllü üyelerden Zeynep Üstünel, Onur Mütevelli Heyet Üyesi Atilla Türkmen ve ailesi de katıldılar. Katılım gösteren misafirler, özellikle de otizmli çocuk aileleri öğrencilerin uzun süredir hazırlandıkları yıl sonu gösterileri ve diploma töreni sırasında duygusal anlar yaşadı.

 

2011

 

Geleneksel Otizmli Çocuklarla El Ele Bahar Şenliği

Tohum Otizm Vakfının bir gelenek haline gelen ve oldukça renkli geçen “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” bu sene 11 Haziran Cuma günü tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde gerçekleşti. Bahar şenliğine ek olarak Okul Aile Birliği tarafından aynı gün kermes düzenlenmiştir.  

Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluk sorunu olan çocukların toplum tarafından kabul edilmesi ve gerekli imkânların sağlanmasını amaç edinen ve yıllardır bu konudaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Tohum Otizm Vakfı’nın düzenlediği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” 11 Haziran Cuma günü Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde gerçekleştirildi. Otizmli öğrencilerin kendi akranları ile kaynaşmasında önemli bir rolü olan ve çocukların hep birlikte çeşitli aktivitelere katılıp gönüllerince eğlendikleri bahar şenliğine, Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim gören çocuklarla birlikte çevre okul öğrencilerinin de katıldı.

Animasyon ekibinin eğlenceli şovları ve palyaçolarla renklenen etkinlikte çocuklarımız birbirinden leziz ikramlar ile keyifli bir gün geçirdiler.

 

2012

 

Geleneksel Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği

Tohum Otizm Vakfının bir gelenek haline gelen ve oldukça renkli geçen “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği” bu sene 25 Mayıs 2012 Cuma günü Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun bahçesinde gerçekleştirildi.

Otizmli öğrencilerin kendi akranları ile kaynaşmasında önemli bir rolü olan ve çocukların hep birlikte çeşitli aktivitelere katılıp gönüllerince eğlendikleri bahar şenliği gerçekleştirilmiştir.

Otizm ve yaygın gelişimsel bozukluk sorunu olan çocukların toplum tarafından kabul edilmesi ve gerekli imkânların sağlanmasını amaç edinen ve yıllardır bu konudaki başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Tohum Otizm Vakfı’nın düzenlediği “Otizmli Çocuklarla Elele Bahar Şenliği”nde çeşitli aktivitelerinin yanı sıra bir kermes de düzenlenmiştir.