"Özür Dilerim" Özel Gösterim (2013)

Print
ÖDÜLLÜ FİLM “ÖZÜR DİLERİM”E
 OTİZMLİ ÇOCUKLAR YARARINA  ÖZEL GÖSTERİM
 
Yapımını Yol Yapım, yapımcılığını Güven Kıraç’ın yaptığı, senaristliğini ve yönetmenliğini Cemil Ağacıkoğlu’nun üstlendiği “Özür Dilerim” filmi özel gösterimi geçtiğimiz akşam Feriye Sineması’nda Tohum Otizm Vakfı yararına yapıldı. Gala yerine özel gösterim yapılarak elde edilen  gelir, otizmli çocukların eğitimine destek vermek için Tohum Otizm Vakfı'na bağışlandı.
 
Senaristliğini ve yönetmenliğini Cemil Ağacıkoğlu’nun üstlendiği, Güven Kıraç’ın gelişim yetersizliğinden dolayı otizm ve zihinsel engelli olan Selim karakteriyle izleyicisinin karşısına çıktığı Özür Dilerim filmi bu hafta vizyona girdi.
Köksal Engür, Sema Poyraz, Gökhan Kıraç ve Deniz Denker gibi başarılı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Özür Dilerim filminin özel gösterimi geçtiğimiz akşam Ortaköy Feriye Sineması’nda yapıldı. 
 
Tohum Otizm Vakfı yararına gerçekleşen özel gösterime Erkan Can, Meltem Cumbul, Ceyda Düvenci, Mehmet Günsür ve eşi Katerina Günsür, Berrak Tüzünataç, Azra Akın, Serkan Altunorak, Şükran Ovalı, Sinan Tuzcu, Demet Evgar, Sarp Levendoğlu, Sezin Akbaşoğulları ve Janset gibi oyuncuların yanı sıra Vedat Özdemiroğlu, Ömer Faruk Sorak, Nebil Özgentürk, Bülent Emin Yarar gibi isimler de katıldı.
 
Gösterimin akabinde film ekibiyle beraber bir konuşma yaparak başta Güven Kıraç olmak üzere tüm film ekibini tebrik eden Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkanı Mine Narin: “Özür Dilerim filmi otizmli bireylerin yaşadığı zorlukları çok gerçekçi ve başarılı bir biçimde ortaya koyduğu için çok değerli. Türkiye’de bulunan yaklaşık 863.000 otizmli bireyin 283.000’i çocuk ve sadece 7.000’i eğitim alabiliyor. Unutmamak lazım ki otizmin tek çaresi eğitim. Erken tanı ve özel eğitimle Özür Dilerim filminde hayatından bir kesitini gördüğümüz Selim de, gündelik yaşamın içinde bağımsız ve seçim yapabilen bir birey olabilirdi.” dedi.
 
Film için yaklaşık iki yıl ön hazırlık süreci geçiren Güven Kıraç, "Filmin izleyiciler üzerinde bıraktığı etkiden çok mutlu olduk. Tohum Otizm Vakfı da biz filmi yapanlar da çok mutlu olduk. İnşallah Tohum Otizm Vakfı'yla olan yolculuğumuz daha güzel yerlere gider" şeklinde konuştu. Filmde Selim karakterini canlandıran Kıraç, "Filmimiz vizyonda inşallah izleyiciler de Özür Dilerim'e bir şans verirler" dedi.
 
Konuşmaların ardından Tohum Otizm Vakfından eğitim alan otizmli çocukların başarı hikayelerini anlatan kısa bir film gösterildi.
 
 “ÖZÜR DİLERİM”: SORGULAYAN BİR “AİLE” HİKAYESİ
Özür Dilerim, Otizm engeli ve gelişim yetersizliği olan bir insanı ve onun sağlık sorunlarıyla şekillenen bir ailenin iç dünyasını anlatıyor. Selim'in tüm aile için bir "yük" olan bu durumunun, aslında aileyi bir arada tutan şey olduğunu anlatan film, ailenin Selim'in "yükü" üzerinden kendileriyle hesaplaşmasını anlatıyor. 
Özür Dilerim filmi, Hamburg Film Festivali'nde gösterilmiş ve İstanbul Film Festivali'nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştü.