Dünya Latin Dansları Şampiyonası’nda Otizmli Ezgi, Cansel Elçin ile Sahne Alacak

Print
15/05/2015

Dünya’nın en önemli latin dans festivalleri ve yarışmaları organizatörü Albert Torres tarafından 14-17 Mayıs tarihleri arasında ilk defa ülkemizde yapılacak Dünya Latin Dansları Şampiyonası, otizmli Ezgi Çakmak ile ünlü sanatçı Cansel Elçin’in özel gösterisi ile renklenecek.

 

Antalya’da gerçekleştirilecek Latin dans festivali kapsamında 16 Mayıs akşamı salsa koreografileri ile sahneye çıkacak Ezgi Çakmak ile Cansel Elçin düzenli olarak dans dersleri alarak projeye hazırlanıyorlar. Bu özel gösteri ile özel gereksinimli bireylerin fırsat verildiğinde dans edebileceğini göstermek hedefleniyor. Dünya’nın 30 farklı ülkesinden katılan Latin dans severlerin huzurunda özel bir dans gösterisi sahneleyecek olan Ezgi ve Cansel Elçin heyecanla çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

Erken tanı ve eğitim sayesinde her şey mümkün olabilir

Otizmde erken tanı ve yoğun özel eğitim sayesinde pek çok engelin aşılabileceğinin güzel bir örneği olan Ezgi Çakmak, Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nda altı senedir eğitim almaktadır. Ezgi eğitime başladığı dönemde göz teması kurmaktan kaçınır, sık sık ağlama ve öfke nöbetleri geçirir, düzgün cümle kuramaz, sınırlı kelimelerle isteklerini ağlayarak dile getirirdi. Yoğun eğitimin sonunda ise,  bir latin dans festivalinde sahne almanın yanı sıra zihinden matematik işlemleri yapabiliyor, piyano eğitimi alıyor ve bir devlet okulunda yarı zamanlı kaynaştırma öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor.

 

Tohum Otizm Vakfı ve Albert Torres Prodüksiyon tarafından hazırlanan proje ile ilgili Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer “Gelişimsel bir farklılık olan otizm, erken tanı ve yoğun, sürekli özel eğitim sayesinde yaşamı sınırlayan bir engel olmaktan çıkıyor. Otizmli çocuklara ne kadar erken ve bireysel özelliklerine uygun yoğun eğitim verebilirsek yetişkin yaşlarında o kadar bağımsız, kendine yeten, üretken, ekonomiye katkı yapan bireyler olarak toplum içinde yer alabiliyorlar. Özellikle 3 -5 yaş arası haftada en az 30 saat  özel eğitim gören çocukların yarısında otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük ilerleme gösteriyorlar, normal okullara gidebiliyorlar ve toplumda bağımsız bireyler halinde yaşamlarına devam edebiliyorlar. Otizmli çocukların neler başarabildiklerini gösterme fırsatı yarattığı için Albert Torres Prodüksiyon’a, bizi bu anlamlı projede destekleyen değerli sanatçımız Cansel Elçin’e ve otizmli akranlarına umut olan öğrencimiz Ezgi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.