Tohum Otizm Vakfı Eğitim Seminerleri Otizm Dostu Şehir: Gaziantep’te

Print
27/10/2015

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tohum Otizm Vakfı ortaklığında başlatılan “Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi” 27 Ekim, Salı günü özel eğitim uzmanlarına verilen“Otizmli Çocuklarda Görülen Davranış Problemleri ve Başa Çıkma Yolları” eğitimi ile başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde başlattığı ve oluşumuna öncülük ettiği, Ulusal Otizm Eylem Planı; “Otizm Dostu Şehir: Gaziantep” projesi ile Gaziantep ilinde uygulamaya alınıyor. Türkiye’de ilk defa uygulanmaya konan ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri ile projede pilot il olarak seçilen Gaziantep, bu konuda öncülük yapacak ve diğer iller için örnek oluşturacak.

Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi,  otizm konusunda farkındalık yaratmak, yerel aktörlerin kapasitesini geliştirmek, Ulusal Otizm Eylem Planı Taslağı’nın Gaziantep iline ölçeklendirilerek, yerel düzeyde uygulanmasına katkı sağlamak ve ailelere, eğitmenlere, sağlık personeline ve İl halkına yönelik çeşitli farkındalık etkinliklerini hedefliyor.

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel farklılık olan otizmin son yıllarda görülme oranı büyük bir hızla artıyor ve günümüzde her 68 çocuktan birisi otizm riski ile doğuyor. Bu oran Gaziantep nüfusuna projekte edildiğinde 0-18 yaşları arasında 12.154 otizmli çocuk ve genç bulunmaktadır. Din, dil, ırk, sosyal statü ayırt etmeyen otizmin tek ilacı ise, eğitim.Otizmli çocukların erken tanı ve sürekli, yoğun özel eğitimle yeniden doğarak toplumda bağımsız birer birey olarak yer alabilmeleri için atılan her adım son derece önemli.

Projenin ilk faaliyeti olan özel eğitmen eğitimi, Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Müdürü Prof. Dr. Binyamin Birkan ve Tohum Otizm Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Özgül Gürel tarafından verildi. Eğitimde katılımcılara otizmli çocuklarda sıklıkla görülen davranışlar problemleri çözüm önerileri aktarıldı.

Proje kapsamında Tohum Otizm Vakfı uzmanları tarafından düzenli olarak verilecek eğitmen eğitimlerinin yanı sıra aile eğitim seminerleri, aile hekimleri ve çocuk doktorlarına yönelik otizm konferansı da verilecek.