Ücretsiz Yayınlarımız

Print
Bilgi Yaprakları

Tohum Otizm Portalı otizmin özelliklerine, otizmli çocuklarla evde erken müdahale çalışmaları yürütmeye, otizmli çocukların davranış sorunlarıyla başa çıkmaya ve otizmli çocukları yaşamın diğer aşamalarına hazırlamaya yönelik 5 bölüm ve 20 modül yer almaktadır. Her bir modül işlevsel bilgilerden, örnek videolardan, çeşitli etkinliklerden ve sınama sorularından oluşmaktadır. Portaldan anne-babaların ve diğer aile üyelerinin, okul öncesi eğitimcilerin, ilgili alanlarda öğrenim gören üniversite öğrencilerinin ve konuyla ilgilenen tüm bireylerin yararlanmaları hedeflenmektedir. Portaldan yararlanmak isteyenler ücretsiz olarak portala üye olarak modüllere ulaşabilirler.  

Tohum Otizm Portalı Bilgi Yaprağı

 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, ‘otizm ve yaygın gelişim bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinde kurulmuştur.    

Tohum Otizm Vakfı Bilgi Yaprağı

 

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu

Yoğun özel eğitim hizmetleri, otistik özellik gösteren çocuklara haftada en az 25-40 seans süreyle sunulan sistematik eğitim çalışmalarını kapsar.   Tohum Otizm Vakfı’nda yürütülen yoğun özel eğitim hizmetleri, başta ABD olmak üzere pek çok ülkede 40 yılı aşkın süreli bir geçmişi olan uygulamalı davranış analizi (ABA-Applied Behavior Analysis) modeline dayalıdır. Uygulamalı davranış analizi, otistik özellik gösteren çocuklara yönelik bilinen en etkili öğretim uygulamalarından oluşur.  

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu Bilgi Yaprağı

Kitapçıklarımız

Kitapçıklarımız Bilimsel olarak ispatlanmış tek tedavi yönteminin özel eğitim olduğundan yola çıkarak ailelere, eğitmenlere ve alanda çalışan diğer uzmanlara yönelik hazırlanan “Otizm Şimdi Ne Olacak?” ve “Otizmde Eğitim, Terapi ve Tedavi Yöntemleri” kitapçıkları bilgilerinize sunarız.

“Otizm Şimdi Ne Olacak Kitapçığı”nda; çeşitli ortam ve durumlarda otizmli çocukların ne gibi zorluklar yaşadıklarına ilişkin bilgiler; ayrıca, bu zorlukların aşılmasında başvurabilecek etkili çözümlere ve kaynaklara ilişkin öneriler yer almaktadır. “Otizmde Eğitim, Terapi ve Tedavi Yöntemleri” kitapçığında; eğitim, terapi ve tedavi yöntemlerinin deneysel ve hakemli bilimsel dergide yayımlanmış olması durumlarına göre değerlendirilmektedir.

2009 yılında 8000’er adet baskıları tamamlanan kitaplar T.C. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye genelinde hizmet veren Rehberlik Araştırma Merkezlerine ücretsiz dağıtımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Tohum Otizm Vakfı’na ulaşarak bilgi isteyen aile ve eğitimcilere ücretsiz olarak bugüne kadar yaklaşık 40.000 adet dağıtılmıştır ve dağıtımlarına devam edilmektedir.  

Kitapçıklarımıza aşağıdaki dosyalardan ulaşabilir, adresine gönderilmesi için iletişim bilgilerinizi info@tohumotizm.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Kitapçıklarımızı indirmek için lütfen tıklayınız;

Otizm Şimdi Ne Olacak?  

Otizmde Eğitim, Terapi ve Tedavi Yöntemleri 

Otizm Eğitim Kiti
Otizm Eğitim Kit’i otizmli çocuğa sahip ebeveynlerin yol haritası olması açısından Tohum Otizm Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile hazırlanmıştır. Tohum Otizm Vakfı’nın Avrupa Birliği Hibe Programları kapsamında finanse edilen “Otistik Çocukların Fiziki Bağımsızlıklarını ve Hareketliliklerini Eğitim Yoluyla Geliştirerek Topluma Tam Katılımını Destekleme” projesi kapsamında 6,500 adet baskısı tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında dağıtımları gerçekleştirilecektir.          
   
Tohum Otizm Vakfı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar önderliğinde yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucunda hazırlanan Otizm Eğitim Kit’inde; Otizm El Kitabı, Eğitim Hakkı Kitabı, Kimlere Danışabilirim Kitabı, uzmanların görüşlerinin yer aldığı film ve otizmli bir çocuğun mektubu yer almaktadır.  
 
Otizm Eğitim Kiti'nden ücretsiz edinmek için 0212 248 94 30 numaralı telefondan arayabilir ya da info@tohumotizm.org.tr adresinde mail atabilirsiniz.